Studia skandynawsko-bałtyckie
Studia skandynawsko-bałtyckie na Wydziale Nauk Historycznych UMK
Studia te dają pogłębione kompetencje intelektualne (umiejętność analizy, syntezy, argumentacji i prezentacji, wypowiedzi ustnej i pisemnej, umiejętność organizacji pracy i prezentacji jej wyników). Pogłębiają wiedzę i umiejętności w zakresie zarządzania dobrami szeroko pojętej kultury. Zapewniają naukę języków obcych (język norweski, niemiecki, rosyjski), oferują możliwość studiów za granicą, w państwach skandynawskich i regionu bałtyckiego.
Program studiów skandynawsko-bałtyckich na stronie Wydziału Nauk Historycznych UMK
Plan zajęć studiów skandynawsko-bałtyckich na stronie Wydziału Nauk Historycznych UMK
Interdyscyplinarne Koło Naukowe Studiów Bałtyckich
Numer RUOS: | 235 |
AKTUALNOŚCI
Katedra Historii Skandynawii i Europy Środkowo-Wschodniej – współpraca międzynarodowa
Od roku akademickiego 2018/2019 lektorat języka norweskiego na studiach skandynawsko-bałtyckich na Wydziale Nauk Historycznych UMK prowadzony jest przy ścisłej współpracy merytorycznej Norweskiej Rządowej Agencji ds. Współpracy Międzynarodowej oraz Jakości Kształcenia Szkolnictwa Wyższego – Direktoratet for internasjonalisering og kvalitetsutvikling i høgare utdanning.
Nawiązanie współpracy gwarantuje nie tylko najwyższą jakość prowadzonego nauczania i materiałów dydaktycznych, ale stwarza także możliwości wymiany doświadczeń akademickich z partnerami DIKU na całym świecie. W tym samym roku rozpoczęła się także współpraca z Duńskim Ministerstwem Szkolnictwa Wyższego i Nauki – Uddanelse og Forskningsministeriet, które wspiera finansowo nauczanie języka duńskiego jako obcego poza granicami Królestwa Danii.
Katedra Historii Skandynawii i Europy Środkowo-Wschodniej otrzymała w roku akademickim 2019/2020 afiliację Instytutu Szwedzkiego w Sztokholmie. Studenci III roku studiów skandynawsko-bałtyckich mają możliwość uczestniczenia w warsztatach z języka szwedzkiego oraz wiedzy o kulturze Szwecji, których prymarnym celem jest wykształcenie kompetencji umożliwiających pracę z tekstami napisanymi w języku szwedzkim. Instytut Szwedzki odpowiedzialny jest za promocję i koordynację nauczania języka szwedzkiego za granicami Szwecji, a wpisanie na listę ośrodków, które oferują naukę języka szwedzkiego otworzyło drzwi do przyszłej współpracy naukowej.